Panorama okolic Ustronia

Ustroń, niewielka miejscowość uzdrowiskowa w Beskidzie Śląskim, największą popularnością wśród turystów cieszy się w sezonie wakacyjnym i zaraz po tym, jak spadnie śnieg. Latem chętnie przyjeżdżają tu miłośnicy pieszych wycieczek po górskich szlakach, zimą – entuzjaści jazdy na nartach i snowboardzie. Tymczasem Ustroń zachwyca przez cały rok – jest tu co robić również jesienią!

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto się wybrać do Ustronia,
  • jakie miejsca należy odwiedzić w Ustroniu.

Jesienna pogoda w Polsce nie zawsze nas rozpieszcza. Gdy za oknem wieje i leje, mało kto jest na tyle odważny, by wyruszyć na górski szlak. Na szczęście w polskich górach słoneczne dni zdarzają się także w październiku. Co jednak robić, gdy piesza wyprawa odpada, a ty nie chcesz zmarnować ani jednego dnia urlopu? W Ustroniu na pewno nie będziesz się nudzić, niezależnie od pogody! Zarezerwuj nocleg w górach i ciesz się zasłużonym odpoczynkiem.

Przyrodnicze atrakcje Ustronia

Największą atrakcją Ustronia bez wątpienia jest bliskość gór. Miasto znajduje się na granicy Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Równicy, Czantorii i Orłowej. W Ustroniu zaczyna się też najdłuższy górski szlak w Polsce, czyli Główny Szlak Beskidzki.

Miejsca, które warto odwiedzić w Ustroniu – od piramid po Pijalnię Wód

W ramach odpoczynku od chodzenia po górach warto odwiedzić którąś z licznych atrakcji Ustronia, takich jak:

  • Park Zdrojowy – w parku w efektownym przeszklonym pawilonie mieści się Pijalnia Wód. Tuż obok znajduje się tężnia solankowa – przechadzając się wokół niej, można wdychać powietrze nasycone cennymi minerałami.
  • Ustrońskie piramidy – to kompleks sanatoryjno-hotelowy, który stał się architektoniczną wizytówką miasta. Kilkanaście budynków o kształcie przypominającym piramidy powstało jeszcze w czasach PRL-u.
  • Leśny Park Niespodzianek – to nietypowy ogród zoologiczny, w którym zwierzęta nie są zamykane na wybiegach, ale biegają zupełnie swobodnie. Spacerując po bukowym lesie, można spotkać daniele, sarny czy jelenie. W zagrodach mieszkają jedynie większe zwierzęta, takie jak dziki czy żubry. Leśny Park Niespodzianek znajduje się na stoku Równicy.
  • Sokolarnia – ośrodek zajmujący się rehabilitacją dzikich ptaków drapieżnych: sów, jastrzębi, sokołów i orłów znajduje się na polanie Stokłosica w rejonie górnej stacji kolei krzesełkowej na Czantorię. Można się tu nie tylko wiele dowiedzieć o życiu ptaków, ale też zobaczyć pokaz lotów.
  • Muzeum Ustrońskie – w muzeum można podziwiać eksponaty związane z historią ustrońskiego uzdrowiska i przemysłu. Ogromne wrażenie robią też noszone niegdyś w Ustroniu stroje ludowe, ozdobione bajecznymi haftami i koronkami. Na zwiedzających czekają również dwie sale z wystawami czasowymi.

Warto pamiętać, że w Ustroniu i okolicach wytyczono kilka łatwych tras spacerowych, które przebiegają w pobliżu interesujących zabytków i innych atrakcji. Trasy prowadzą najczęściej utwardzanymi drogami i w większości przypadków zaczynają się na rynku. To dobry pomysł, by połączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji.

Sprawdź Ustroń noclegi – polecamy wygodne apartamenty z oferty Sun & Snow! Wszystkie obiekty są w pełni przystosowane do nowych norm bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here