Czym objawia się wyprysk atopowy

Atopowe zapalenie skóry to niezwykle trudna do zwalczenia choroba, która wiąże się z ogromnym dyskomfortem. Towarzyszący jej wyprysk atopowy jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Jak prawidłowo go rozpoznać, tak by móc wdrożyć skuteczne leczenie?

Wyprysk atopowy – przyczyny powstawania

Walka z AZS jest wyjątkowo skomplikowana, ponieważ wciąż nie ustalono jednoznacznej przyczyny tej choroby. Skóra osób, u której została zdiagnozowana, nie posiada tak ścisłej bariery ochronnej, jak w przypadku ludzi zdrowych. Zakłada się, że jest to wynik wrodzonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Wyprysk atopowy swobodnie się rozwija, kiedy powiązania między komórkami stają się luźniejsze, a skóra nie jest zdolna do utrzymania prawidłowego poziomu nawodnienia.

W związku z tym ciało gwałtownie reaguje na nawet drobny kontakt z alergenami, których może być bardzo dużo. Skóra jest niezwykle wrażliwa i skłonna do podrażnień, dlatego codzienne funkcjonowanie wymaga podwójnej ostrożności.

Objawy wyprysku atopowego

Jeśli nasza skóra jest przesuszona i zaczerwieniona, a do tego uporczywie swędzi, to istnieje duża szansa, że mamy do czynienia właśnie z wypryskiem atopowym. Drapanie się skutkuje powstawaniem bardziej wyraźnych zmian, takich jak grudki i pęcherzyki. AZS często jest stwierdzane u dzieci, choć warto zaznaczyć, że z wiekiem symptomy mogą ustąpić. Niestety, atopowe zapalenie skóry ma tendencję do nawracania, szczególnie jeśli nie dbamy o to, by unikać czynników drażniących.

W zależności od wieku, objawy mogą nieco się zmieniać, szczególnie pod względem umiejscowienia. Przykładowo u maluchów do 2. roku życia zmiany skórne są zauważalne przede wszystkim na czole i policzkach, z kolei u starszych dzieci zauważa się przesuszone, grudkujące miejsca w obrębie kolan i nadgarstków.

Leczenie AZS może trwać bardzo długo, jednak z czasem przynosi konkretne efekty. Zalecenia lekarza zdecydowanie warto połączyć z odpowiednią pielęgnacją skóry, co zminimalizuje podrażnienia – dlatego konieczne jest używanie wyłącznie łagodnych kosmetyków, które dodatkowo wspomogą naturalną barierę ochronną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here