Cichnie wielkomiejski gwar, powoli zatapiamy się w zielone przestrzenie pozamiejskich zaułków, krajobraz cieszy oko sielskością, rustykalny klimat zaprasza do odpoczynku i adoracji natury.

Co to znaczy rustykalny?
Rustykalizm to zamiłowanie do wszystkiego, co wiejskie, naturalne i pełne zieleni.
To forma ucieczki od pośpiechu na co dzień. Coraz bardziej tego potrzebujemy, zwolnić tempo, zatrzymać czas i przyjrzeć się najważniejszym momentom życia naszych bliskich. Rustykalność, hygge, minimalizm, pozwalają na złapanie równowagi w czasach konsumpcjonizmu, na życiowy mindfullness, slow life.
Rustykalna paleta kolorów
Główne cechy wystroju rustykalnego pochodzą z wiejskich, skandynawskich gospodarstw, przede wszystkim Szwecji, gdzie dominują pastelowe, surowe kolory drewna, kamieni i mchu.
Paleta barw nie jest rozbudowana, ale pochodzi prosto z natury, z ziemi. Wzornictwo bazuje na bieli, zieleniach, błękicie, niebieskim, oraz brązach i beżach.
Unika się zestawień kontrastowych i nasyconych kolorów.
W palecie brakuje soczystych czerwieni, głębokiej czerni i żółci. Za to znajdziemy czerwień i róż marzanny barwierskiej i żółć rezedy żółtawej – naturalnych barwników.
Rustykalność sięga po elementy ludowe, które znajdziemy w dodatkach i ozdobach. Haft Richeleiu, hardanger czy krzyżykowy – ich piękno dostrzeżemy na obrusach i serwetach, w oknach koronkowe firanki.
Motywy są minimalistyczne, głównie florystyczne, ale też nieskomplikowane pasy i krata, oraz nieidealne wzory pochodzące z naturalnego farbowania.
Z materiałów wybieramy wszystko, co naturalne, czyli len, bawełnę oraz wełnę do dziergania chodniczków i kilimów.
Z rustykalnym miejscem doskonale harmonizuje się wiklina oraz makramowe makatki. Wnętrza mają przypominać wnętrza polskich chat na wsiach, z etnicznymi cechami, a czasowy punkt odniesienia to przełom XIX i XX w.
Skromność i bliskość natury to pojęcia kluczowe.
Miejsce na wesele w stylu rustykalnym
Najlepszym miejscem na przyjęcie w stylu rustykalnym będzie dworek w szlacheckim stylu, zagroda-stodoła czy chata z bali. We wnętrzu ceramiczny piec kaflowy lub kominek. Panuje ład, który wprowadza nastrój harmonii.
Z weselem w plenerze idealnie dopasowuje się surowy namiot z drewnianą podłogą.
Sala w stylu rustykalnym i dekoracje
Do surowego wnętrza zapraszamy rośliny, tchnienie życia w lekki, drewniany chłód. Dodajemy miękkość ciepłego światła.
Dekoracje w powinny być naturalne, surowe i wręcz niedoskonałe, olejowane deski, bielone stropy .Palety, beczki, podkładki, skrzynie, ramki i pieńki, to zestaw podstawowy.
Kwiaty w ozdobnych słoikach, drewniane tabliczki-winietki na stołach, a podziękowania dla gości ślubnych wypalone na drewnianych plastrach.
Inną formą podziękowań dla gości mogą być wykonane metodą DIY próbki naszych przetworów, zapakowanych w małe, szklane słoiczki. Ich smak będzie nieodłącznie kojarzył się z nami.
Wiele dekoracji rustykalnych możemy przygotować sami. Jednymi z nich są chociażby fotościanki, czy stelaże z ramą do pamiątkowych zdjęć.
Rustykalny wystrój wspaniale wzbogacą ścianki za stołem Państwa Młodych, złożone z kwiatowych aranżacji lub z zielonych gałązek.
Oprócz makramowych makatek, ciekawie prezentują się łapacze snów, które również możemy wykonać sami.

Rustykalna suknia ślubna i jej ozdoby
Suknia jest skromna, uszyta z matowych materiałów, bez tiulu, cekinów, perełek i innych zdobień. Stawiamy na haft i koronki i na wygodę.
W rustykalnej sukni zaszyta jest nasza naturalność, młodość i dziewczęca wibracja. Zazwyczaj odkryte w niej plecy wprowadzają element kobiecości i zmysłowości. Dekolt może być przykryty przezroczystym materiałem o fakturze mgiełki.
Na włosach Panny Młodej spoczywa wianek z delikatnych, polnych kwiatów. Wianek i bukiet stanowią wzajemnie uzupełniającą się kwiatową całość. Biżuteria drobna i pastelowa w odcieniach. Lekki, naturalny makijaż dopełni subtelność wizerunku.