rustykalne wiejskie wesele
Fot.Pixabay

Cichnie wielkomiejski gwar, powoli zatapiamy się w zielone przestrzenie pozamiejskich zaułków, krajobraz cieszy oko sielskością,  rustykalny klimat zaprasza do odpoczynku i adoracji natury.

rustykalny ślub
Fot.Pxhere

Co to znaczy rustykalny?

Rustykalizm to zamiłowanie do wszystkiego, co wiejskie, naturalne i pełne zieleni.

To forma ucieczki od pośpiechu na co dzień. Coraz bardziej tego potrzebujemy, zwolnić tempo, zatrzymać czas i  przyjrzeć się najważniejszym momentom życia naszych bliskich. Rustykalność, hygge, minimalizm, pozwalają na złapanie równowagi w czasach konsumpcjonizmu, na życiowy mindfullness, slow life.

 

Rustykalna paleta kolorów

 

Główne cechy wystroju rustykalnego pochodzą z wiejskich, skandynawskich gospodarstw, przede wszystkim Szwecji,  gdzie dominują pastelowe, surowe kolory drewna, kamieni i mchu.

Paleta barw nie jest rozbudowana, ale pochodzi prosto z natury, z ziemi. Wzornictwo bazuje na bieli, zieleniach, błękicie, niebieskim, oraz brązach i beżach.

Unika się zestawień kontrastowych i nasyconych kolorów.

W palecie brakuje soczystych czerwieni, głębokiej czerni i żółci. Za to znajdziemy czerwień i róż marzanny barwierskiej i żółć rezedy żółtawej – naturalnych barwników.

Rustykalność  sięga po elementy ludowe, które znajdziemy w dodatkach i ozdobach. Haft Richeleiu, hardanger czy krzyżykowy – ich piękno dostrzeżemy na obrusach i serwetach, w oknach koronkowe firanki.

Motywy są minimalistyczne, głównie florystyczne, ale też nieskomplikowane pasy i krata, oraz nieidealne wzory pochodzące z naturalnego farbowania.

Z materiałów wybieramy wszystko, co naturalne, czyli len, bawełnę oraz wełnę do dziergania chodniczków i kilimów.

Z rustykalnym miejscem doskonale harmonizuje się wiklina oraz makramowe makatki. Wnętrza mają przypominać wnętrza polskich chat na wsiach, z etnicznymi cechami, a czasowy punkt odniesienia to przełom XIX i XX w.

Skromność i bliskość natury to pojęcia kluczowe.

 

Miejsce na wesele w stylu rustykalnym

 

Najlepszym miejscem na przyjęcie w stylu rustykalnym będzie dworek w szlacheckim stylu, zagroda-stodoła czy chata z bali. We wnętrzu ceramiczny piec kaflowy lub kominek. Panuje ład, który wprowadza nastrój harmonii.

Z weselem w plenerze idealnie dopasowuje się surowy namiot z drewnianą podłogą.

Sala w stylu rustykalnym i dekoracje

 

Do surowego wnętrza zapraszamy rośliny, tchnienie życia w lekki, drewniany chłód. Dodajemy miękkość ciepłego światła.

Dekoracje w powinny być naturalne, surowe i wręcz niedoskonałe, olejowane deski, bielone stropy .Palety, beczki, podkładki, skrzynie, ramki i pieńki, to zestaw podstawowy.

Kwiaty w ozdobnych słoikach, drewniane tabliczki-winietki na stołach, a podziękowania dla gości ślubnych wypalone na drewnianych plastrach.

Inną formą podziękowań dla gości mogą być wykonane metodą DIY próbki naszych przetworów, zapakowanych w małe, szklane słoiczki. Ich smak będzie nieodłącznie kojarzył się z nami.

Wiele dekoracji rustykalnych możemy przygotować sami. Jednymi z nich są chociażby fotościanki, czy stelaże z ramą do pamiątkowych zdjęć.

Rustykalny wystrój wspaniale wzbogacą ścianki  za stołem Państwa Młodych, złożone z kwiatowych aranżacji lub z zielonych gałązek.

Oprócz makramowych makatek, ciekawie prezentują się łapacze snów, które również możemy wykonać sami.

styl rustykalny na weselach
Fot. Pixabay

Rustykalna suknia ślubna i jej ozdoby

Suknia jest skromna, uszyta z matowych materiałów, bez tiulu, cekinów, perełek i innych zdobień. Stawiamy na haft i koronki i na wygodę.

W rustykalnej sukni zaszyta jest nasza naturalność,  młodość i dziewczęca wibracja. Zazwyczaj odkryte w niej plecy wprowadzają element kobiecości i zmysłowości. Dekolt może być przykryty przezroczystym materiałem o fakturze mgiełki.

Na włosach Panny Młodej spoczywa wianek z delikatnych, polnych kwiatów. Wianek i bukiet stanowią wzajemnie uzupełniającą się kwiatową całość. Biżuteria  drobna i pastelowa w odcieniach. Lekki, naturalny makijaż dopełni subtelność wizerunku.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here