Techniki relaksacyjne na stres

Stresu doświadcza dziś tak wielu z nas, że uznany on już został za chorobę cywilizacyjną. Stresuje nas ciągły pośpiech, wymagania ze strony rodziny, znajomych i społeczeństwa, rosnące tempo pracy, zobowiązania finansowe, jakość naszych relacji z bliskimi – a to wciąż dopiero początek listy. Jak radzić sobie ze stresem? Pomocne mogą okazać się proste techniki relaksacyjne.

Techniki relaksacyjne – jakie warto znać?

W spiralę stresu możemy wpaść bardzo łatwo. Jak jednak z niej wyjść? Warto nauczyć się zarządzać stresem. Wielu z nas żyje dziś w takim pędzie, że na co dzień nie zwraca nawet uwagi na swoje samopoczucie.

Często dopiero objawy somatyczne stają się swoistym hamulcem bezpieczeństwa, który sprawia, że zaczynamy wprowadzać zmiany w naszej codzienności. Tymczasem okazuje się, że ze stresem możemy radzić sobie każdego dnia i to na wiele prostych i dostępnych dla wszystkich sposobów.

1. Spacery

Regularne spacery w otoczeniu zieleni pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Korzystać z nich należy bez względu na pogodę czy porę roku. Nawet 30-minutowy spacer jesienią w deszczu potrafi obniżyć napięcie i nastroić nas pozytywnie.

2. Sport

Mówi się, że sport to zdrowie i jest w tym powiedzeniu wiele prawdy! Ruch pobudza wydzielanie endorfin – czyli hormonu szczęścia. Regularne uprawianie sportu pomaga rozładować napięcie, sprawia, że lepiej się czujemy i łatwiej jest nam znaleźć rozwiązanie z trudnej sytuacji. Szczególnie polecana jest joga, która wpływa korzystnie na naszą psychikę i pomaga nam się wyciszyć.

3. Muzykoterapia

Jednym z najprostszych sposobów na rozładowanie napięcia jest słuchanie muzyki. W domu możemy robić to głośno, w biurze wystarczy, że założymy słuchawki. Co ciekawe, potrzeba tylko kilka minut, by poczuć się zdecydowanie lepiej. Słuchajmy muzyki relaksacyjnej, klasycznej lub swoich ulubionych piosenek.

4. Ćwiczenia oddechowe

Techniki relaksacyjne to również wszelkiego rodzaju ćwiczenia oddechowe. Świadome oddychanie przeponowe pozwala dotlenić organizm, skupić się na byciu tu i teraz, przekierować myśli na inne obszary. Ćwiczenia oddechowe warto wykonywać regularnie – nie tylko w stresujących sytuacjach. Dobrze połączyć je z medytacją.

5. Zajęcia manualne

Robienie na drutach, szydełku, plecenie makram, majsterkowanie, odnawianie mebli – wszystkie zajęcia manualne, które wymagają skupienia i powtarzalności znakomicie redukują poziom stresu w organizmie.

6. Czytanie książek

Znakomitym sposobem na stres jest także czytanie. Zanurzenie się w ulubionej lekturze pozwala odzyskać jasność myślenia i uspokoić skołatane nerwy – warto spróbować!

7. Towarzystwo zwierząt

Spacery z psem, głaskanie kota, zabawa na dywanie z czworonogiem – zwierzęta mają na nas terapeutyczny wpływ – warto świadomie wybierać ich towarzystwo w okresach wzmożonego napięcia.

Techniki relaksacyjne pozytywnie wpływają na redukcję stresu. Świadome angażowanie się w aktywności, które pomagają nam się wyciszyć, uspokoić i odzyskać równowagę zalecane jest na co dzień. Jeśli do tej pory nasz dzień po brzegi wypełniony był stresującymi sytuacjami, to najwyższa pora znaleźć odpowiednie dla siebie metody relaksacyjne ułatwiające wyciszenie i obniżenie napięcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here