Maszyny przemysłowe

Maszyny przemysłowe, budowlane, rolnicze, transportowe – jak każde inne maszyny – ulegają od czasu do czasu uszkodzeniom lub usterkom. Wielu z nich nie jesteśmy w stanie zdiagnozować na podstawie samego zachowania maszyny. By mieć pewność, że urządzenia działają sprawnie i nie stanowią zagrożenia dla pracowników – należy od czasu do czasu poddawać je serwisowaniu. Poniżej podpowiadamy jak się do tego zabrać oraz dlaczego nie należy zaniedbywać tego obowiązku.  

Serwisowanie maszyn przemysłowych  – i nie tylko

Serwis maszyn przemysłowych polega na dokładnym przeglądzie stanu technicznego danego urządzenia. W przypadku zdiagnozowania wystąpienia usterek, poddaje się urządzenie naprawie lub konserwacji. Powody ich wystąpienia mogą być różne – najczęściej mówi się o zużyciu trybologicznym oraz zmęczeniowym.

Zużycie trybologiczne powstaje np. w wyniku tarcia o siebie różnych elementów, których powierzchnia ulega w ten sposób powolnej degradacji. Zużycie zmęczeniowe dotyczy sytuacji, gdy materiał, z którego maszyna jest wykonana, traci swoje wyjściowe właściwości – jest mniej wytrzymały lub odkształca się. Może do tego dojść na skutek zwykłych procesów chemicznych – takich jak utlenianie metali.

Nadmiernemu zużyciu można przeciwdziałać. Przede wszystkim – odpowiednio obchodząc się z maszynami. W ich eksploatacji należy uwzględniać czas pracy, łączną ilość przeprowadzonych godzin, ilość uruchomień i wyłączeń, a także dotychczasowe ingerencje techniczne.

Prawidłowa konserwacja to kolejny ważny krok. Urządzenia powinny być konserwowane zgodnie z zaleceniami producentów, przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. Niektóre maszyny mogą też wymagać od nas regularnej wymiany niektórych ich elementów – filtrów, ogumienia, uszczelek.

Jak często oddawać maszyny do serwisu?

Poszczególne urządzenia należy poddawać okresowym kontrolom zgodnie z zaleceniami dedykowanymi do ich kategorii urządzeń. Producent powinien określić optymalną częstotliwość serwisowania. W przypadku wielu maszyn – jak choćby samochodów osobowych – jest to kwestia regulowana prawnie.

Po serwisowaniu powinniśmy uzyskać zaświadczenie potwierdzające jego wykonanie.

Jak znaleźć dobrą firmę od serwisu maszyn przemysłowych?

Oferta firm specjalizujących się w serwisowaniu maszyn przemysłowych jest dość szeroka. Poszukując tej wartej zaufania, warto kierować się kilkoma względami. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na doświadczenie danej firmy. Jest ono kluczowe w przypadku serwisowania wielu urządzeń mechanicznych. Ponieważ nie mamy możliwości, by samemu upewnić się, czy serwis zostanie wykonany w sposób kompetentny, kryterium doświadczenia powinno zaspokoić nasze wątpliwości.

W przypadku wystąpienia nagłej awarii należy skorzystać z pomocy tej firmy, która gotowa jest jej udzielić od razu. Awarie są szczególnie niebezpieczne gdy dotyczą dużych linii produkcyjnych; mogą wówczas skutkować wyłączeniem całej linii na okres dni lub nawet tygodniu, a w rezultacie – olbrzymimi stratami w naszej firmie.

Zakres oferty danej firmy serwisowej to kolejne kryterium. Warto sięgać po pomoc zarówno firm o dużych możliwościach – specjalizujących się w serwisowaniu urządzeń rozmaitych typów – a także tych o wąskiej specjalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here