posiłek

Niekiedy jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu, ale jednocześnie nie mamy możliwości jednoczesnego zrezygnowania z pracy. Rozwiązaniem jest tak zwany home office. Warto jednak pamiętać, że oprócz wielu zalet tego rozwiązania, pojawiają się często problemy z odpowiednim zaplanowaniem naszych posiłków. Jaki jadłospis może sprawdzić się podczas pracy zdalnej i jak z głową zaplanować najbliższe zakupy?

Dieta pracownicza – czyli co i jak jemy? 

Jeżeli chodzi o pracę w biurze – często w porze lunchu pracodawcy udostępniają pracownikom na tyle długą przerwę, aby możliwe było zjedzenie odpowiedniego i sytego posiłku. Niekiedy dane firmy współpracują również z punktami gastronomicznymi, które dowożą każdego dnia catering. Ale co w momencie, kiedy posiłki musimy przygotowywać samodzielnie i to jeszcze w domu? Dieta pracownicza często obfita jest w tak proste dania jak choćby kanapki czy owsianki z mlekiem. Brakuje jednak produktów, które mogłyby dostarczyć nam odpowiednią dawkę składników odżywczych. Dlatego jeżeli możemy pracować z domu – wykorzystajmy odpowiednio ten czas.

Home office i zdrowe posiłki

Jedną z możliwości, którą otrzymujemy dzięki pracy z domu jest możliwość przygotowania pysznych i zdrowych posiłków. Nie każde danie wymaga, aby spędzać w kuchni wiele godzin i nadzorować gotowanie wybranych potraw. Czasami wystarczy jedynie, że z wyprzedzeniem włączymy piekarnik, czy pozwolimy zupie pozostać na niewielkim ogniu przez kilkadziesiąt minut. W tym czasie mamy możliwość wrócić do swoich obowiązków związanych z pracą.

Co więc jeść, jeżeli home office jest nam dobrze znany? Przede wszystkim nie bójmy się wybierać takich posiłków, do których musimy odpowiednio przygotować poszczególne składniki. Może to być m.in. mięso, które przyrządzamy w marynacie czy też ryż, który długo się gotuje. Teraz mamy czas, aby zawczasu rozpocząć szykowanie posiłku.

 Zrezygnujmy z potraw smażonych na głębokim oleju, natomiast zdecydujmy się na te, które możemy zrobić w piekarniku. Są one zdrowsze, a równie smaczne. Badania wskazały także, że mamy tendencję do spożywania zbyt dużej ilości cukru. Przekraczamy normę nawet o 45-65% dostarczanych dziennie kalorii[1]. Ma to bardzo zły wpływ na nasze samopoczucie. Czasami też nieodpowiednio łączymy ze sobą poszczególne produkty. Często właśnie taka jest dieta pracownicza, którą znamy z pracy poza domem. Zrezygnujmy z tych nawyków.

Jak zaplanować zakupy?

Zaoszczędzenie czasu na dojazdy do pracy to duże możliwości – dodatkową godzinę może wykorzystać m.in. na odwiedzenie targu tuż o poranku, aby kupić tam świeże owoce i warzywa. Warto jednak pamiętać, że nie musimy na takie zakupy udawać się codziennie. Niektóre produkty wymagają jedynie odpowiedniego przechowywania w domu.

Będą w sklepie zignorujmy wszelkiego rodzaju gotowe dania, które można kupić często za niewielkie pieniądze. Nie są one w tym momencie potrzebne – wreszcie mamy czas, aby obiad przygotować samodzielnie. Najlepiej planujmy posiłki z kilkudniowym wyprzedzeniem, dzięki czemu łatwiej będzie nam dokupić brakujące produkty.  

[1] W. Pilch, R. Janiszewska, R. Makuch, D. Mucha, T. Pałka, T., Racjonalne odżywianie i jego wpływ na zdrowie [W:] Hygeia Public Health 2011, nr 46(2, s. 

Bibliografia 

  1. Kłosiewicz-Latoszek L., Szostak WB., Racjonalizacja żywienia w leczeniu zaburzeń metabolicznych. Nowe problemy w świetle postępów nauki [W:] Polskie Arch. Med. Wewn. CV. Pamiętnik XXXIV Zjazdu TIP. 2001.
  2. Pilch, W., Janiszewska, R., Makuch, R., Mucha, D., Pałka, T., 2011, Racjonalne odżywianie i jego wpływ na zdrowie, Hygeia Public Health, nr 46(2)
  3. Podolec P., Kopeć G., Rozpowszechnienie nadwagi i otyłości w Polsce i na świecie [W:] Forum Profilaktyki. 2007; 3(8).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here