Czy da się zrobić coś oryginalnego z betonem w domu

Mieszkanie po dziadkach lub zakupiony właśnie domek na wsi często ujawniają nietypowe rozwiązania w domu i wokół niego, jak betonowa posadzka w łazience czy schody z surowego betonu. Czy da się jakoś uratować takie wnętrze? Czy pomalować beton, by nadać mu nowy, ciekawy wygląd?

Jakie farby do betonu? Przegląd

W magazynach wnętrzarskich domy z betonowymi ścianami wyglądają modnie i dizajnersko. Rzeczywistość jest jednak często inna, a stare, betonowe powierzchnie straszą pęknięciami i smętną szarością. Jeśli masz w domu popękaną, betonową posadzkę, najpierw uzupełnij ubytki zaprawą polimerową. W przeciwnym razie po malowaniu kolor i tak będzie schodził wraz z odpryskami i pyłem.

Następnie możesz zabrać się za malowanie specjalnymi farbami do betonu:

https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Beton/c/b2c-beton

Czy pomalować beton? Do wyboru masz farby do betonu umieszczonego na zewnątrz, a także wewnątrz pomieszczeń. To o tyle ważne rozróżnienie, że te pierwsze mogą wydzielać toksyczne opary, których nie chciałbyś wdychać w domu. Zależnie od tego, czy zależy Ci tylko na efekcie dekoracyjnym na ścianie, czy chcesz pomalować beton na często używanym podjeździe, potrzebujesz nieco innej farby do betonu – zewnętrznej lub wewnętrznej, ale też o różnym składzie.

Kiedy i czym pomalować beton?

W skrócie, jeśli zastanawiasz się, czym pomalować beton, to masz następujący wybór:

  • farba do betonu chlorokauczukowa – raczej do stosowania na zewnątrz, ma charakter ochronno-dekoracyjny.
  • Farba do betonu epoksydowa – tworzy trwałą, elastyczną powłokę. To nią robi się np. oznaczenia na podłodze laboratoriów czy garaży podziemnych.
  • Farba do betonu akrylowa – ma właściwości antypoślizgowe, więc nadaje się do garaży i na posadzki.
  • Farba do betonu akrylowo-silikonowa – daje matowe, uniwersalne wykończenie – służy do malowania betonowych ogrodzeń, piwnic i wszystkich innych miejsc.

Do łazienek czy pralni wybieraj wodoodporną farbę do betonu.

Ciekawostka: większością farb do betonu zewnętrznych możesz też malować metal.

Inne pomysły na beton

Malowanie betonu to nie jedyne, co można zrobić z taką powierzchnią w domu czy ogrodzie. Bezbarwna żywica epoksydowa jest dla Ciebie, jeśli chcesz zakonserwować beton i nadać mu połysk, ale zachować charakterystyczny kolor. Pokryte nią betonowe posadzki są bardzo śliskie, ale już taka ściana czy elementy drobnej architektury ogrodowej wyglądają bardzo oryginalnie z nietypowym dla betonu błyskiem.

Na koniec pamiętaj, że obecnie efekt betonu możesz uzyskać nawet, jeśli Twoje ściany nie są betonowe. Służą do tego specjalne farby dekoracyjne. Dzięki nim powstanie oryginalny, „betonowy” rysunek i kolor na ścianach, ale unikniesz największych wad betonu: ciągnącego od niego chłodu czy nasiąkania wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here