Jak stworzyć mieszkanie dla młodej rodziny

Projektant wnętrz Magda Knappe opowie o tym, jak stworzyć mieszkanie dla młodej rodziny: wybrać styl, jak odpowiednio zaplanować budżet na realizację pożądanych rozwiązań oraz jak przemyśleć układ, aby można go było zmienić, gdy rodzina się powiększy. Ten artykuł jest przeznaczony dla młodych rodzin i nowożeńców, którzy niedawno kupili mieszkanie.

Dla wielu młodych rodzin nowym etapem wspólnego życia jest zakup nieruchomości, a tym samym przeprowadzka do nowego mieszkania. Często w procesie tworzenia nowego wnętrza pojawiają się problemy, nieporozumienia i pytania: jak stworzyć, odpowiednie wnętrze i zrealizować je zgodnie z zamierzeniami? Często członkowie rodziny nie mogą dojść do wspólnego mianownika przy wyborze stylu oraz funkcji przyszłego wnętrza ze względu na różne wymagania wobec nich.

Cechy układów mieszkań dla młodej rodziny

Przy planowaniu funkcji dla młodej rodziny warto wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby wykorzystania przestrzeni. Podziel mieszkanie na część publiczną i prywatną i zastanów się, jakich pomieszczeń (funkcji we wnętrzu) może potrzebować każdy członek rodziny. Na przykład zapewnij miejsce do ćwiczeń lub miejsce na czytanie książek – te działania zależą od indywidualnych preferencji Twojej rodziny i należy je wziąć pod uwagę. Podnieś tę kwestię na rodzinnej naradzie, omów ją jak najdokładniej i wypisz wszystkie potrzebne funkcje.

Zwróć szczególną uwagę na kwestię perspektywy powiększenia rodziny. Na tej podstawie należy przewidzieć z wyprzedzeniem umieszczenie pokoju dziecięcego. Oznacza to, że w układzie wnętrz, konieczne jest wyróżnienie takiego obszaru, który w przyszłości można przekształcić w pokój dziecinny. Na przykład może to być gabinet lub pokój gościnny. Jednocześnie, po umieszczeniu pokoju dziecięcego w miejscu pokoju gościnnego lub gabinetu, będziesz musiał zadbać o to, aby mieć miejsce, do którego ta strefa się przeniesie. Zaplanuj z wyprzedzeniem opcję awaryjną, w której możliwe będzie wygodne realizowanie wszystkich funkcji.

Zastanów się nad rozwiązaniem różnych potrzeb i modyfikacji Twojego wnętrza, a także tego, jak będą się one zmieniać w zależności od bieżących potrzeb.

Może Cię również zainteresować: https://projektowaniewnetrz24.eu/jak-urzadzic-mala-lazienke

Wybór stylu przyszłego wnętrza: jak rozwiązać konflikty?

Często przy wyborze stylu przyszłego wnętrza pojawiają się nieporozumienia między partnerami, które należy rozwiązać już na tym etapie. Jeżeli np. jeden z członków rodziny lubi styl klasyczny, a drugi nowoczesny, to nawet w tym przypadku można znaleźć wspólny kompromis i dojść do porozumienia. Aby to zrobić, warto omówić dokładnie te elementy stylu, które wszystkim się podobają.

Najważniejsze jest to, że podobne elementy różnych stylów można w interesujący sposób połączyć, co jest w mocy kompetentnego specjalisty – projektanta wnętrz. Aby określić preferowany styl wnętrz, o wiele łatwiej będzie Ci to zrobić patrząc na gotowe wnętrza np. na różnych portalach tematycznych np. styl prowansalski. Jednocześnie zwróć uwagę na to, co dokładnie Ci się podoba w poszczególnych wnętrzach: które rozwiązania i kombinacje kolorystyczne podobają Ci się najbardziej. Oczywiście wybór stylu zależy również od budżetu. Porozmawiamy o tym w następnym akapicie.

Koszt realizacji w odniesieniu do stylu we wnętrzu

To bardzo ważny punkt, który należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do realizacji wykończenia wnętrz. Trzeba określić budżet, i na tej podstawie podjąć decyzję dotyczącą stylu we wnętrzach. Powinno to być przemyślane i rozsądne. Aby poznać koszt konkretnego rozwiązania, skontaktuj się z projektantem wnętrz, który ma doświadczenie w tworzeniu wybranego przez Ciebie stylu. Możesz zapytać go o koszt realizacji podobnych projektów.

Gdzie umieszczać gniazda i włączniki?

Punkt ten w dużej mierze pokrywa się z pierwszym akapitem tego artykułu, ponieważ rozmieszczenie gniazd prądowych oraz urządzeń elektrycznych powinno być konsekwencją stworzonego projektu funkcjonalnego. Jest to konieczne, aby uwolnić wnętrze od zbędnych przewodów i przedłużaczy. Wysokiej jakości i bezpieczne wnętrze musi mieć wystarczającą liczbę gniazd, a przewody muszą być ukryte.

Kiedy zatrudnić projektanta wnętrz?

To, czy warto angażować projektanta, to zawsze kwestia indywidualna. Jeśli zależy Ci na przemyślanym wnętrzu i szczegółowo opracowanym projekcie, zdecydowanie powinieneś skontaktować się z projektantem. Wskazane jest, aby wybrać specjalistę, który realizował już podobne projekty.

Jednocześnie nie jest konieczne angażowanie projektanta do wykonania pełnego projektu, jeżeli go nie potrzebujesz. Możesz skontaktować się z profesjonalistą na etapie wyboru przyszłego domu, aby porównać różne układy i rozważyć opcje ewentualnej przebudowy. A jeśli kupiłeś już mieszkanie i chcesz stworzyć w nim designerskie wnętrze, skontaktuj się z profesjonalistami w celu zaplanowania realizacji Twoich pomysłów. Dostępne są różne opcje: możesz zamówić projekt pod klucz lub skorzystać z samego projektu i realizacją zająć się samodzielnie.

Jak widać, możliwości zatrudnienia projektanta przy wykończeniu mieszkania jest wiele, ale jeśli chcesz uniknąć błędów i zrobić wszystko w sposób przemyślany i prawidłowy, lepiej skontaktować się z projektantem od razu po zakupie domu czy mieszkania.

Terminy – ile czasu trwa projekt i wykończenie wnętrz?

Przy projekcie mieszkania czy niewielkiego domu należy wziąć pod uwagę czas potrzebny na wykonanie projektu, który wynosi około 2 miesięcy. Prace wykończeniowe zajmą około 2-3 miesiące.  Jeżeli zdecydujesz się na użycie elementów wykonanych na zamówienie, terminy te mogą wydłużyć się o kolejne tygodnie.

W rezultacie realizacja indywidualnego projektu może trwać dłużej niż cztery miesiące bez uwzględnienia fazy projektowej.

Wybierz najlepszą dla siebie opcję i stwórz wnętrze, w którym każdy z Twoich bliskich będzie czuł się komfortowo.

Mogą Cię też zainteresować inne porady projektanta http://www.webspace.pl/poznaj-10-zasad-dla-bialych-wnetrz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here