Ile zarabia instruktor jazdy

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez jakichkolwiek samochodów. Dlatego też można założyć, że osoby uczące kierowania różnego rodzaju pojazdami będą niezmiennie potrzebne w kolejnych dekadach. Może więc warto pójść tą ścieżką i zostać instruktorem jazdy? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Instruktor prawa jazdy – praca przyjemna i bezstresowa?

Wiele osób do pracy instruktorów nauki jazdy podchodzi z pewnym pobłażaniem. Cóż to w końcu za praca, która polega na jeżdżeniu samochodem z kursantem? Ani trudna, ani wymagająca, a do tego doskonale płatna – o czym świadczyć mają rosnące ceny samych kursów i usług dodatkowych. Przekonanie takie nie odpowiada jednak rzeczywistości. Przede wszystkim uczenie innych jazdy samochodem wymaga sporej wiedzy oraz umiejętności. Równie ważne są jednak też takie cechy, jak umiejętność przewidywania zagrożeń, doskonały refleks i koncentracja. Każdy instruktor musi być po prostu zawsze przygotowany, by odpowiednio zareagować w przypadku zagrożenia lub błędu kursanta. Dodatkowo też powinien on zwracać uwagę na technikę jazdy, oznakowanie, a także na bieżąco wyjaśniać różne zagadnienia i problemy. Na koniec trzeba też dodać, że dobry instruktor nie może sobie pozwolić na zbyt dużo emocji, jego zadaniem jest raczej uspokajanie sytuacji czy też wspieranie mniej „odważnych” młodych kierowców. Można więc stwierdzić, że praca instruktora nauki jazdy wcale nie jest taka łatwa i prosta. Wymaga ona sporo zaangażowania, wiedzy i umiejętności. Z kolei wynagrodzenia w tej branży są niezłe, jednak niekoniecznie zwalają z nóg. Są one przy tym zależne od statusu instruktora – czy prowadzi on własną działalność, czy też pracuje dla większej „szkoły jazdy”.

Jak zostać instruktorem prawa jazdy?

Wysokie wymagania, jakie stawiane są przed instruktorami jazdy, powodują, że rynek usług tego typu ciągle jest nienasycony. Tym bardziej warto wiedzieć, co trzeba zrobić, by móc podjąć pracę w tym zakresie. Pierwszym krokiem jest oczywiście posiadanie prawa jazdy tej samej kategorii, której chce się nauczać przez okres co najmniej trzech lat. Niezbędne są także badania psychologiczne oraz orzeczenie lekarskie, potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Osoba chcąca zostać instruktorem musi mieć także wykształcenie co najmniej średnie oraz czystą kartę prawną – w postaci braku wyroków za przestępstwa i wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego. Każdy, kto spełnia powyższe warunki, może rozpocząć kurs dla instruktorów prawa jazdy. Tego typu szkolenie składa się z trzech elementów:

  • egzaminu kwalifikacyjnego z przepisów ruchu drogowego i techniki jazdy,
  • zajęć teoretycznych i praktycznych,
  • egzaminu potwierdzającego kwalifikacje.

Po pomyślnym przejściu tych etapów dana osoba może zostać wpisana przez starostę do ewidencji instruktorów, co dopiero umożliwia pracę w zawodzie.

Zarobki instruktora prawa jazdy – na ile można liczyć?

Jak już wspomnieliśmy, instruktorzy prawa jazdy wszystkich kategorii pracują albo na własny rachunek, albo w ramach większych ośrodków. Ogólna zasada w tym przypadku jest jednak taka, że pierwsza grupa może liczyć na lepsze pieniądze, jednak kosztem dodatkowego stresu i wymagań związanego z koniecznością prowadzenia firmy i samodzielnego dbania o wszystkie kwestie techniczne czy też prawne. Ci, którzy wybierają współpracę ze szkołami jazdy, mogą się z kolei poświęcić tylko swojej pracy, co często pozwala na wygospodarowanie większej ilości czasu na same jazdy i nauczanie teorii. Co oczywiste, szczególnie duże znaczenie w pracy instruktorów ma sam samochód, który musi być nie tylko w pełni sprawny i przystosowany do nauki. Większość kursantów preferuje naukę na takim samym modelu, jaki jest na wyposażeniu Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Wynika to oczywiście z możliwości lepszego poznania pojazdu przed egzaminem i wymusza dokonywanie regularnych zmian aut przez ośrodki szkolenia kierowców. Same zarobki instruktorów mieszczą się z kolei w widełkach od około 4000 do nawet 10000 zł miesięcznie brutto. Bardzo dużo zależy jednak od formy usługi oraz oczywiście liczby chętnych i ilości poświęcanego czasu.

Praca instruktora nauki jazdy nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych, jednak na pewno daje spore możliwości. Może być więc ona ciekawym rozwiązaniem dla bardzo wielu osób, które lubią jeździć i umieją przekazać wiedzę oraz umiejętności innym. W rozpoczęciu swojej przygody z samochodami wszystkich kategorii pomóc mogą też kursy i szkolenia zawodowe Kursy Lektor, które wyróżniają się wysokim poziomem nauczania i rozsądnymi kosztami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here