chomik

Chomik, chociaż mały, drobny i niepozorny, ma dość duże wymagania dotyczące warunków życia. Ten futrzasty pupil do normalnego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej opieki i komfortowej przestrzeni mieszkalnej. Jak powinna wyglądać wyprawka dla chomika?

Czego potrzebuje chomik do życia?

Podstawowym elementem chomiczej wyprawki jest klatka. To właśnie w niej zwierzę będzie spędzać większość czasu, dlatego ważne jest, aby była komfortowa, odpowiednio duża i maksymalnie dopasowana do potrzeb małego pupila. Minimalne wymiary klatki dla chomika karłowatego to 60 x 40 cm, dla chomika syryjskiego zaś – 80 x 40 cm. Chomiki są bardzo ruchliwe, dlatego im więcej przestrzeni im zapewnimy, tym lepiej. W większej klatce gryzoń będzie mógł swobodnie biegać i się bawić. 

W klatce musi znaleźć się odpowiednie podłoże. W naturalnym środowisku chomiki mieszkają pod ziemią. Uwielbiają kopać tunele, w których gromadzą zapasy, śpią i dbają o swoje futerka. W klatce można umieścić specjalną ściółkę, która będzie przyjazna dla chomiczych łapek, a dodatkowo zniweluje przykre zapachy. 

W wyprawce dla chomika nie może zabraknąć poidełka, miseczki na jedzenie, domku i zabawek – takich jak tunele czy hamaki. Nie można zapomnieć również o porządnym kołowrotku, który zapewni mu aktywność na długie godziny każdego dnia. Kołowrotek dla chomików karłowatych powinien mieć około 20 cm średnicy, a dla syryjskich – ok. 28 cm.

Jaka karma dla chomika?

Zbilansowana dieta jest ważna dla normalnego funkcjonowania i prawidłowego rozwoju chomika. Odpowiednie żywienie zapewni mu pełnię sił i zdrowia oraz doskonałe samopoczucie i mnóstwo energii do codziennej zabawy. 

Podstawą diety chomika jest dobra jakościowo karma, składająca się przede wszystkim ze zbóż. W pożywieniu powinny znaleźć się ziarenka, pestki i nasiona w odpowiednich proporcjach. Ciekawym rozwiązaniem są karmy wzbogacone o suszone zioła, owoce, warzywa czy inne dodatki. 

Uzupełnieniem diety gryzonia mogą być przysmaki – w formie ziół, korzeni, nasion traw czy płatków kwiatów. Świetnie sprawdzą się również kolby (np. orzechowe lub owocowe).

W sklepie AquaelZoo dostępny jest szeroki wybór wysokojakościowych karm i przysmaków dla chomików przygotowanych na bazie starannie wyselekcjonowanych, naturalnych składników – takich jak jęczmień, nasiona słonecznika, sianko suszone na słońcu czy groszek. Pokarm oferowany przez sklep aquaelzoo.pl pochodzi od znanych producentów – w tym od firm Herbal Pets, Lili Farm oraz Comfy. 

Pierwsze chwile w domu nowego właściciela

Chomika najlepiej przetransportować do nowego domu w przenośnej klatce. Pamiętajmy, że podróż samochodem może być dla niego stresująca, dlatego warto zadbać o to, aby droga do domu była jak najkrótsza. 

Po dotarciu do mieszkania najlepiej od razu umieścić chomika w klatce i dać mu chwilę na oswojenie. W pierwszym tygodniu nie należy brać go zbyt często na ręce. Warto zapewnić zwierzęciu ciszę i spokój. Ułatwi mu to przystosowanie się do nowego otoczenia. 

Na początku lepiej nie zamieniać gryzoniowi karmy. Dlaczego? Ponieważ chomicze żołądki są bardzo wrażliwe, a zmiana otoczenia i nowe doświadczenia i tak są wystarczającym powodem do stresu. Lepiej zaoszczędzić zwierzęciu dodatkowych nerwów i niepotrzebnej niestrawności. Zabierając chomika do domu, warto wziąć ze sklepu zoologicznego lub od hodowcy trochę pożywienia, którym był do tej pory karmiony. Dopiero po jakimś czasie można powoli przystosowywać zwierzaka do innej karmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here