Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Gospodarstwa domowe, które nie są podłączone do sieci kanalizacji miejskiej, mają obowiązek korzystania z szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Co ciekawe, na terenach wiejskich jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozbywania się odpadów płynnych. Co brać przy wyborze najlepszej przydomowej oczyszczalni ścieków? Jakie czynniki należy szczególnie brać pod uwagę? Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie przedstawiamy poniżej.

Jak wybrać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Inwestor, który planuje nabyć przydomowe oczyszczalnie ścieków, musi wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość gospodarstwa domowego oraz liczbę mieszkańców i indywidualne zapotrzebowanie na zużycie wody. Co więcej, uwzględnić należy również rodzaj terenu i wielkość działki, na której ma być zamontowana przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Ile kosztuje działanie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zawsze warto wziąć pod uwagę koszty eksploatowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Trzeba zaznaczyć, że inwestycja tego rodzaju to nie tylko koszt zakupu całego systemu, chociaż oczywiście ten również należy uwzględniać, ale znaczenie mają również koszty opróżniania zbiornika.

Wylicza się, że koszt działania przydomowej oczyszczalni ścieków jest opłacalny, jeśli nie przekracza 10 złotych miesięcznie dla każdego użytkownika w gospodarstwie domowym.

Jakie przydomowe oczyszczalnie ścieków są ekologiczne?

Zaleca się montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, której zbiornik wykonany jest z betonu. Jest on najtrwalszy, wytrzymały, może być użytkowany przez wiele lat. Do tego nie przecieka, jest optymalnie szczelny, odporny na pękanie i korozje. Beton nie wydziela również żadnych szkodliwych substancji. Jest znacznie lepszą opcją, aniżeli zbiorniki plastikowe.

Co trzeba zrobić przed montażem przydomowej oczyszczalni ścieków?

Podstawą jest wybór odpowiedniego miejsca. Przydomowa oczyszczalnia ścieków może być zamontowana w odpowiedniej odległości od granicy działki oraz od zabudowań. To jeszcze nie wszystko, ponieważ zamontowanie zbiornika wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia.

Czy przydomową oczyszczalnię ścieków można montować samodzielnie?

Okazuje się, że założenie przydomowej oczyszczalni ścieków nie jest zadaniem trudnym, natomiast zaleca się, aby tego typu prace realizowali fachowcy. Dzięki temu zbiornik i cały system zachowuje gwarancję, inwestor może liczyć na profesjonalny serwis, a przede wszystkim ma pewność, że wszystko zostaje podłączone prawidłowo i nie ulegnie usterce.

Jak często opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

Nieczystości muszą być usuwane regularnie, ale częstotliwość ich opróżniania jest kwestią indywidualną. Wiele zależy od poziomu eksploatacji czy zużycia wody. Zakłada się, że przydomowa oczyszczalnia ścieków musi być opróżniania średnio 4 razy w roku. Każdy z inwestorów musi te kwestie realizować, patrząc na własne potrzeby danego gospodarstwa. Brak regularnego opróżniania zbiornika może przyczynić się do cofania nieczystości do domu, intensywności przykrego zapachu oraz licznych usterek całego systemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here