Jaki oczyszczacz powietrza dla dziecka

Czyste powietrze, pozbawione zanieczyszczeń i szkodliwych drobnoustrojów, to jeden z warunków pozwalających utrzymać zdrowie i dobrą kondycję organizmu. Niestety, żyjąc czy to w mieście czy na wsi, nie da się uniknąć wdychania spalin, pyłków drzew czy dymu z kominów. By ochronić przed zanieczyszczeniami małe dzieci i zagwarantować ich zdrowy rozwój, postaw na domowy oczyszczacz powietrza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do pokoju dziecięcego? Zachęcamy do dalszej lektury!

Jak działa skuteczny oczyszczacz powietrza?

Praca domowego sprzętu oczyszczającego opiera się na przepływie zasysanego powietrza przez specjalny filtr. To właśnie od jego rodzaju zależy skuteczność urządzenia. Dobrze by był to model HEPA – opracowany przez naukowców, trzywarstwowy system filtrujący, mający zdolność wyłapywania nawet bardzo małych cząsteczek, z którymi nie radzą sobie inne rodzaje filtrów. Najlepsze z nich są w stanie zatrzymać nawet wirusy!

Niektóre urządzenia oczyszczające powietrze mają także zdolność jonizowania i nawilżania. To bardzo istotne w przypadku, gdy masz w domu małego alergika. Jony ujemne krążące w powietrzu niwelują działanie pyłków, roztoczy i innych zanieczyszczeń, ułatwiając oddychanie, a odpowiednia wilgotność zapewnia komfort i zmniejsza wrażliwość śluzówki oka, nosa i gardła.

Jakie cechy powinien mieć oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka?

Oprócz wspomnianego wyżej skutecznego filtra i dodatkowych funkcji, które w znacznym stopniu polepszają jakość wdychanego powietrza, bardzo istotna jest głośność pracy oczyszczacza. Jeżeli chcesz umieścić go w pokoju malucha, dobrze by generowany przez niego poziom hałasu nie przekraczał 40 dB. Sprzęty z wyższej półki oferują również specjalny tryb nocny, podczas którego urządzenie działa na mniejszych obrotach, dzięki czemu jest on prawie niesłyszalny. Cichy oczyszczacz powietrza może więc pracować w nocy, nie przerywając snu dziecka.

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest wydajność urządzenia. Jest to inaczej objętość powietrza filtrowana w danym przedziale czasu, najczęściej metr sześcienny na godzinę. Wydajne sprzęty są w stanie przefiltrować powietrze w pomieszczeniu, nawet do trzech razy w ciągu jednej godziny. Skutecznie wyłapują ciągle pojawiające się nowe zanieczyszczenia, które mogą dotrzeć do domu np. przez otwarte okno.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w model oczyszczacza, który posiada specjalną blokadę przycisków – dzięki temu maluch nie przełączy programów, a sprzęt bez zakłóceń może pracować dalej.

Czy niemowlęta potrzebują specjalnych oczyszczaczy powietrza?

Malutkie dzieci mają jeszcze słabo rozwinięty system immunologiczny, przez ich organizmowi to znacznie trudniej jest się bronić przed patogenami. Również ich układ oddechowy różni się od dorosłego – jest delikatniejszy, bardziej podatny na podrażnienia. Dlatego tak istotne jest dbanie o prawidłowe, czyli czyste i dobrze nawilżone powietrze w mieszkaniu.

Wybierając oczyszczacz powietrza dla niemowlaka, wystarczy kierować się wyżej wymienionymi cechami. Musi być więc cichy, by hałas nie przeszkadzał maluszkowi w zaśnięciu czy zabawie, wydajny – by zapewnić skuteczne oczyszczanie oraz posiadać odpowiedni filtr.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here