Jak korzystać ze szybkozłączy pneumatycznych?

0
199

Do zakończenia przewodu pneumatycznego i jego podłączenia do urządzenia końcowego wykorzystuje się różne wersje złączek pneumatycznych. W zastosowaniach przemysłowych zwykle korzysta się ze złączy wtykowych. W warsztatach i użytkowaniu codziennym stosowane są również szybkozłączki. To rodzaj połączenia składającego się z dwóch elementów, z szybkozłącza instalowanego na przewodzie i kompatybilnego z nim króćca, który służy do podłączenia urządzenia wykonawczego typu pistolet do przedmuchu.

Montaż szybkozłączki na przewodzie pneumatycznym

Ze względu na dużą szybkość montażu na różnego rodzaju przewodach stosowanych w pneumatyce, na przykład na elastycznych przewodach spiralnych, szybkozłączki stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych połączeń wtykowych i skręcanych. To elementy składające się z dwóch kompatybilnych ze sobą części, które po połączeniu zabezpieczają koniec przewodu ze sprężonym powietrzem i umożliwiają szybkie podłączenie do niego urządzenia wykonawczego, na przykład popularnego pistoletu do przedmuchu. Dzięki szybkozłączkom i dopasowanym do nich króćcom, do przewodów ze sprężonym powietrzem można podłączać różne sprzęty pneumatyczne. Co ważne, takie połączenia nie są skręcane, a instalowane na wtyk. To przyspiesza montaż i sprawia, że jeden przewód elastyczny podłączony do kompresora może być wykorzystywany do realizacji różnorodnych prac.

Rodzaje szybkozłączek do pneumatyki

W zależności od potrzeb i zastosowań, w pneumatyce używa się różnych rodzajów szybkozłączek. Na rynku dostępne są ich wersje wykonane z mosiądzu, które cieszą się największą popularnością wśród odbiorców, a także z mosiądzu niklowanego, ze stali nierdzewnej, a nawet z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen czy teflon. To elementy odporne na korozję, które z powodzeniem mogą być stosowane również w przewodach transportujących czystą wodę, na przykład w systemach nawadniających, ogrodowych. Najpopularniejsze szybkozłączki to modele z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym, przeznaczone do podłączenia pod wąż i z gwintem pod przewód kalibrowany.

Stosowanie szybkozłączek pneumatycznych jest niezwykle proste. Tego typu elementy mocuje się na końcówkach przewodów elastycznych podłączonych do kompresora lub instalacji pneumatycznej i dzięki kompatybilnym z nimi króćcom, instaluje na nich sprzęty działające na sprężone powietrze. Ze względu na szybki i bezproblemowy montaż, a także z uwagi na dużą trwałość i uniwersalność, tego typu elementy stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych złączek wtykowych i skręcanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here