Ile kosztuje dom z bali?

0
849

Bez względu na powód, jakim się kierujesz budując dom drewniany – niezależnie od tego, czy chcesz spędzić w nim cały ciepły sezon, czy po prostu potrzebujesz przytulnego miejsca do odpoczynku na weekend – cena takich budynków staje się kluczowym czynnikiem. Jednak, prawda jest taka, że odnalezienie odpowiedzi na pytanie ile może kosztować dom z bali nie jest tak łatwym zadaniem, jak może wydawać się na samym początku. Domy drewniane, które charakteryzują się niezwykłą wszechstronnością w budowie, pozwalają na bardzo szerokie wykorzystanie Twojej wyobraźni – aby zaspokoić wszystkie potrzeby i wprowadzić wiele oryginalnych rozwiązań, od których bezpośrednio zależy cena takiego domu drewnianego.

Dlatego, aby lepiej określić swoje możliwości finansowe i dostosować je do głównych zastosowań domów drewnianych, musisz podzielić się swoją wizją z profesjonalistami, którzy są dobrze obeznani z potencjałem konstrukcyjnym takich budynków. Aby ułatwić Ci wstępne kalkulacje kosztów, w tym artykule postanowiliśmy podzielić się niezbędnymi informacjami, które pomogą w oszacowaniu kosztów konkretnych rozwiązań.

Cena domu z bali: powierzchnia i wyposażenie

Obserwując praktyki budowlane, można wysunąć wnioski, że być może głównymi czynnikami, które najbardziej odpowiadają za takie kwestie jak dom z bali projekt i jego cena są powierzchnia i niestandardowe rozwiązania architektoniczne. Jeśli skupimy się na metrażu domu drewnianego, to cena najprostszego, rustykalnego domu o powierzchni 50 metrów kwadratowych wynosi około 20,000 euro. Większe domy z drewna, takie o wymiarach 120 metrów kwadratowych, kosztują około 60,000 euro, jeśli podczas aranżacji wnętrza nie wprowadzimy wiele bardziej wyszukanych rozwiązań. Można zatem wywnioskować, że cena za 1 metr kwadratowy skromnie wyposażonego domu drewnianego waha się od 400 do 500 euro.

Natomiast, jeśli chcesz, aby Twój dom z bali miał bardziej luksusowy charakter, to w takim przypadku trudno jest podać konkretną cenę, ponieważ wyobraźnia może być nieograniczona. Jednak warto jest wspomnieć, że budowa niskobudżetowego domu drewnianego daje wiele możliwości obniżenia kosztów poprzez wprowadzenie mniej skomplikowanych rozwiązań (bez potrzeby rezygnowania z podstawowych udogodnień).

Według naszych wstępnych obliczeń, jeśli Twój budżet na dom z bali wynosi około 20,000 euro, możesz myśleć o budynku, którego powierzchnia wynosi 50 metrów kwadratowych. W takim domu, powinno znajdować się tylko jedno piętro mieszkalne, a rozwiązania konstrukcyjne nie powinny kolidować z jego aranżacją wnętrza i budową (zazwyczaj prowadzi to do pojawienia się dodatkowych kosztów i zwiększenia ogólnej ceny domu drewnianego).

Jeśli na budowę domu z drewna możesz przeznaczyć około 60,000 euro, istnieje znacznie więcej możliwości, które decydują o komforcie życia. W takim przypadku, powierzchnia domu drewnianego może sięgać do 120 metrów kwadratowych. Jeśli, jednak bardziej utożsamiasz komfort odpoczynku z udogodnieniami niż z większym metrażem, zdecydowanie się na mniejszy dom pozwoli na wprowadzenie większej ilości udogodnień – wyposażenia.

Natomiast, jeśli nie przeraża Cię cena domu z drewna powyżej 100,000 euro, to prawdopodobnie nie powinieneś rezygnować ani z większej powierzchni domu, ani z jakichkolwiek udogodnień. Możesz zaprojektować swój dom drewniany tak, jak zawsze o tym marzyłeś. Zdziwisz się, ile czasu spędzisz na łonie natury wyposażonej w wygodne, przestronne pokoje dla siebie i swoich bliskich.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej złożoności projektu domu drewnianego i jego przestrzeni mieszkalnej, warto jest oszacować koszt samego wprowadzenia projektu w życie i prac zatwierdzających. Mimo, że takie prace są zazwyczaj świadczone na zasadzie indywidualnej, to na ogół zaczynają się średnio od 600 euro. Ostateczna cena projektu, jak również cena samego domu, zależy w dużej mierze od takich czynników, jak: wielkość domu, to czy potrzebne będą dodatkowe budynki, złożoność projektu, dostępność do sieci wodno-kanalizacyjnych i energetycznych, oraz inne dodatkowe prace. Opierając się na ogólnych trendach cenowych, koszt poszczególnych projektów domów z bali, w tym wszystkich procedur prawnych, wynosi zwykle od 2,000 do 3,000 euro.

Ile pięter zbudować?

Nie mniej ważnym aspektem, od którego zależy cena końcowa domu drewnianego, jest ilość pięter. Dlatego osoby, które szukają sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy powinny wiedzieć, że najlepiej jest zainwestować w proste, klasyczne schody. Zgodnie z powszechną praktyką, cena schodów zwykle waha się od 1,000 do 2,500 euro. Natomiast, wybierając do produkcji prostych schodów drewno liściaste, ich koszt będzie wynosił od 900 do 2,000 euro, a cena schodów krętych zbudowanych z tego samego materiału może sięgać nawet 3,000 euro. Rozważając taki rodzaj schodów warto jest podkreślić, że ich cena zaczyna się od 1,800 euro, ale w dużej mierze zależy ona od rozmiaru, projektu, użytego materiału i może wzrosnąć nawet do 5,000 euro.

Warto jest jednak pamiętać, że jeśli działka, na której planujesz wybudować dom drewniany jest niewielka, pomimo większych kosztów budowy, dwupiętrowy dom może być doskonałym wyborem na zaoszczędzenie miejsca w ogrodzie.

Czy warto zbudować dom z bali na własną rękę?

Jeśli chodzi o kwestie związane z samodzielną budową domu drewnianego, wciąż często słyszy się pytanie czy dom z bali można zbudować na własną rękę, bez pomocy profesjonalistów tak, aby zmniejszyć koszty budowy. Zgodnie z opinią ekspertów, mimo, że ogromna wiedza techniczna i wiele lat doświadczenia pozwala im na uniknięcie poważnych błędów i zaoszczędzenie mnóstwa kosztów związanych z budową, to faktycznie możesz sam zbudować taki dom. Jednak warto jest pamiętać, że w dzisiejszych czasach możliwy jest zakup gotowego domu drewnianego, który wystarczy postawić na swojej działce.

Należy wspomnieć, że o ile cena gotowego domu na pierwszy rzut oka może wydawać się znacznie niższa, to nie należy lekceważyć zalet indywidualnie zaprojektowanych domów z drewna. Indywidualny projekt domu drewnianego pozwala nie tylko wyeliminować zbędne przestrzenie, ale również zapewnia możliwość dostosowania istniejących pomieszczeń do własnych potrzeb. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalny, przygotowany wcześniej projekt, od razu będziesz mógł się nim cieszyć. Jednak w takim przypadku, będziesz musiał zadowolić się wszystkimi zawartymi w projekcie rozwiązaniami, za które również będziesz musiał zapłacić.

Jaki rodzaj domu drewnianego wybrać?

Nie jest tajemnicą, że cena domu drewnianego w dużej mierze zależy od wybranego rodzaju domu. W dzisiejszych czasach, można wyróżnić dwa najpopularniejsze typy: domy drewniane szkieletowe i domy z bali. Pierwszy rodzaj, czyli domy drewniane szkieletowe, są uważane za dość ekonomiczną opcję mieszkaniową, ponieważ dzięki swojej specyficznej budowie zapewniają doskonałą termoizolację, redukując tym samym koszty ogrzewania charakterystyczne dla domów z cegły. Warto jest również wspomnieć, że domy szkieletowe otwierają wiele możliwości projektowych – projektując taki dom, można zostawić więcej otwartych przestrzeni, dodać duże okna, lub wprowadzić inne unikalne rozwiązania dotyczące aranżacji wnętrz przy użyciu różnorodnych materiałów wykończeniowych.

rodzaj domu drewnianego

Podczas wykonywania wstępnych obliczeń dotyczących tego, ile może kosztować konkretny rodzaj domu, ważne jest, aby podkreślić, że dokładna cena tego typu domu w znacznym stopniu zależy od wybranego drewna, rozmiaru domu, oraz dodatkowych materiałów użytych do jego budowy lub dekoracji. Obserwując obecne trendy na rynku budowlanym, można zauważyć, że budowa drewnianego domu szkieletowego kosztuje tyle samo co budowa domu z bali. Jednak, należy również wziąć pod uwagę to, że części potrzebne do budowy domu szkieletowego są prefabrykowane i montowane jak tylko zostaną dostarczone na docelową działkę i dzięki temu można zaoszczędzić dużo więcej czasu.

Unikalne domy z bali wciąż są budowane w oparciu o bardziej tradycyjne technologie. W przypadku takich budynków, łączenie każdej bali jest wykonywane przez profesjonalistę w swoim fachu. Mimo, że wybór takiego rodzaju domu z drewna otwiera znacznie mniej możliwości na aranżację wnętrza, to ręcznie przygotowane kłody na dom sprawią, że będzie się on wyróżniał wyjątkowym pięknem, zachowując całe dobro, które dała nam Matka Natura.

To prawda, że przepiękny dom z naturalnych bali powinien być wart nieco więcej niż standardowy dom drewniany szkieletowy. Jednak, średnia cena domu z bali zaczyna się od 300 euro za metr kwadratowy, a wybór bardzo grubych i długich bali może sprawić, że cena będzie znacznie większa. Oznacza to, że wysokiej jakości dom z bali może kosztować od 14,000 do 500,000 euro, w zależności od jego wielkości, rodzaju i materiałów użytych do budowy.

Jaki gatunek drewna wybrać do budowy domu?

Cena domu drewnianego, jak również jego właściwości, w dużej mierze zależą od wybranego drewna do jego budowy. Wybierając tylko wysokiej jakości drewno, zarówno do budowy, jak i wykończenia domu, będziesz mógł czerpać radość z doskonałego mikroklimatu wewnątrz budynku – podczas lata w pomieszczeniach będzie przyjemnie chłodno, a zimą ciepło. W naszym kraju najczęściej używanym drewnem do budowy domów jest drewno iglaste: sosna, cedr, świerk, modrzew, lub połączenie sosny i cedru.

Warto jest wspomnieć, że drewno z różnych drzew iglastych ma różne właściwości. Na przykład, w porównaniu do sosny, drewno świerkowe ma znacznie wyższą odporność na różnice temperatur, dlatego świerk jest często wybieranym rodzajem drewna nie tylko do elementów wykończeniowych domu, ale również do produkcji samych konstrukcji budynku. Cena domu wybudowanego z drewna iglastego zaczyna się od 100 euro za metr kwadratowy.

Biorąc pod uwagę istotny aspekt, jakim jest izolacja termiczna, wykończenie z drewna świerkowego zapewni co najmniej 10% lepszą termoizolację niż wykończenie z sosny. Wykonanie elewacji drewnianego domu z modrzewia zatrzyma nawet o 25-30% mniej ciepła. Ze względu na niską gęstość i dużą zawartość powietrza w strukturze drewna, cedr ma najmniejsze straty ciepła w porównaniu z innymi gatunkami drewna. Dzięki wspomnianej unikalnej strukturze, nie tylko bardzo dobrze zatrzymuje ciepło, ale również praktycznie nie kurczy się i nie obraca w kierunku wzdłużnym i poprzecznym. Jednak, cena cedru za metr kwadratowy, w zależności od wieku drewna, jest zwykle co najmniej dwa lub trzy razy wyższa niż w przypadku innych drzew iglastych.

Domy drewniane: jak je zbudować po niższych kosztach?

Często spotykamy się z przypadkami, kiedy klient przygotowując się na budowę domu z bali planuje zaoszczędzić trochę funduszy na rzecz jakości. Dlatego, chcemy podkreślić, że takie drastyczne rozwiązanie to nie jedyny sposób na zredukowanie kosztów budowy domu drewnianego.

Jeśli masz ograniczony budżet na budowę domu z drewna, a jego cena ma dla Ciebie duże znaczenie, to przede wszystkim zachęcamy, aby dobrze przemyśleć wszystkie niezbędne rozwiązania architektoniczne. Na przykład, zamiast dwupiętrowego domu, wystarczy Ci parterowy z jedną dużą przestrzenią podzieloną na kilka mniejszych pokojów – ilość pięter nie powinna wpływać na poczucie komfortu. Zastanów się również, czy Twój dom potrzebuje patio z dużymi oknami i dachem, czy też innych dodatkowych udogodnień, takich jak balkon, piwnica, lub garaż. Na przykład, koszt budowy garażu jest taki sam jak koszt budowy dodatkowego pokoju, więc w tym przypadku wiata może być doskonałą alternatywą, ponieważ nie tylko kosztuje znacznie mniej, ale również doskonale spełni te same funkcje zarówno w okresie zimowym, jak i latem.

Pamiętaj również, że możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy wybierając gotowy projekt domu z bali. Mimo, że podczas planowania domu drewnianego będziesz musiał iść na pewne kompromisy, to kupując gotowy projekt domu, będzie możliwe dokładne obliczenie jego ceny.

Aby szczegółowo zaplanować i zminimalizować koszty budowy Twojego domu z drewna, należy pamiętać, że cena zależy bezpośrednio od strony konstrukcyjnej, instalacji mediów i przebiegu wszelkich prac. Patrząc na rynek budowlany, można oszacować, że średnio jeden metr kwadratowy domu drewnianego będzie kosztował 500-600 euro (w tym materiały i robocizna), ale możesz znacznie obniżyć ten koszt, jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie lżejszych prac budowlanych. Takie aspekty, jak lokalizacja i wielkość działki nie są mniej istotnymi czynnikami, jeśli chcesz, aby projekt bardziej odpowiadał Twoim możliwościom finansowym i potrzebom. Wybierając większą działkę, nie zapomnij przyjrzeć się nie tylko jej cenie, ale również możliwością doprowadzenia mediów – doprowadzenie do działki prądu, gazu, kanalizacji, etc. Zdarzają się przypadki, kiedy budowa małego domu z drewna jest znacznie droższa, ze względu na skomplikowane przyłączenie do usług komunalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here