Do czego używa się siłowników gazowych?

0
820

Obniżenie kosztów produkcji oraz wzrost zainteresowania rozwiązaniami zwiększającymi komfort codziennej obsługi pojazdów sprawiły, że siłowniki gazowe stały się nieodłącznym elementem wyposażenia praktycznie każdego samochodu osobowego, wielu pojazdów ciężarowych, autobusów, a także maszyn rolniczych i budowlanych. Co więcej, tego typu sprzęt stosowany jest coraz częściej także w innych branżach. Sprężyny wykorzystywane są w przemyśle meblarskim czy przy produkcji sprzętu medycznego.

Typowe zastosowania

Podstawowym przeznaczeniem siłowników gazowych jest unoszeniu ciężkich elementów konstrukcyjnych, co znalazło szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym. Sprężyny pomagają w unoszeniu i przytrzymywaniu w optymalnej pozycji klap bagażników samochodowych, a coraz częściej także przy unoszeniu przedniej maski. W futurystycznie prezentujących się autach z nietypowo otwieranymi drzwiami, do ich unoszenia również wykorzystuje się odpowiednio dobrane rodzaje siłowników. Tego typu sprzęt powszechnie stosowany jest także w kabinach pojazdów rolniczych i niektórych rodzajach maszyn budowlanych. Siłowniki gazowe pomagają w uchylaniu ciężkich okien i drzwi w tego typu pojazdach, w znaczący sposób poprawiając komfort ich codziennego użytkowania. Z gazowymi sprężynami możemy spotkać się także w autobusach i różnego rodzaju przyczepach, kamperach, a nawet w łodziach.

Sprężyny w zastosowaniach domowych

Łatwy dostęp do różnorodnych modeli sprężyn gazowych oraz ich niskie ceny sprawiały, że tego typu podzespoły coraz częściej wykorzystywane są również w produkcji mebli oraz innych, wybranych elementów wyposażenia współczesnych domów. Siłowniki gazowe o odpowiednio dobranej sile działania pomagają w obsłudze drzwi meblowych otwieranych w sposób wertykalny (unoszonych do góry lub opuszczanych w dół). Dawniej w tego typu elementy wyposażone były jedynie duże barki. Współcześnie siłowniki dość często stosuje się w szafkach kuchennych przeznaczonych do zawieszenia na większej wysokości. Dzięki zastosowaniu siłowników ich użytkowanie staje się znacznie wygodniejsze. Sprężyn używa się także jako elementów wspierającego obsługę okien i włazów dachowych.

Niezależnie od konstrukcji, rozmiaru czy siły, każda sprężyna gazowa działa w podobny sposób i realizuje podobne funkcje. To sprzęt mający na celu ułatwienie unoszenia ciężkich elementów konstrukcyjnych, takich jak drzwi, okna czy różnego rodzaju klapy. Jego zaletą jest bezobsługowy charakter, pełna automatyzacja działania oraz duża trwałość, zwłaszcza jeśli o sprężynę się dba (powinna być zawsze czysta) i się jej nie przeciąża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here