7 rzeczy, o których warto pamiętać podczas zakupów letnich trendów online 2024

W ubiegłym roku sukcesem okazał się powrót do modowych korzeni. Ogromną popularnością cieszył się minimalizm oraz styl old-money – połączenie luksusu, dyskrecji i wiecznej elegancji. Z drugiej strony, młodsze pokolenia na nowo rozkochały się w kolorowym i buntowniczym stylu lat 90. Wszystkie trendy są błyskawicznie podchwytywane przez największe modowe marki oraz sieciówki, a klienci zdecydowanie mają w czym wybierać, aby odświeżyć swój styl w danym sezonie.

Lato 2024 roku będzie jeszcze intensywniej podkreślać poprzednie trendy, z naciskiem na lata 50, sylwetkę baby doll oraz precyzyjne linie i ostre cięcia. Czy właśnie nadszedł czas na modowe zakupy? Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, jednak nawet podczas najprzyjemniejszych zakupów online warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Omówimy je w tym artykule.

1. Wybieraj wyłącznie popularne i zaufane sklepy online

Cyberprzestępcy do perfekcji opanowali oszukiwanie klientów, nawet tych, którzy stosują podstawowe zasady bezpieczeństwa. Istnieje wiele popularnych witryn zakupowych z ogromnym doświadczeniem w branży, a hakerzy doskonale zdają sobie sprawę, że to właśnie z ich usług korzysta wielu klientów.

Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail, która wygląda jak tradycyjny newsletter od znanej Ci firmy, przyjrzyj mu się dokładniej. Możliwe, że to jeden ze sposobów, aby przenieść Cię na stronę łudząco podobną do oryginalnej, w której chętnie podasz swoje dane, a one błyskawicznie zostaną przejęte przez przestępców.

Nawet znalezienie strony głównej ulubionego sklepu w wyszukiwarce nie jest pozbawione ryzyka. Na pierwszych miejscach na stronie z wynikami mogą pojawić się adresy łudząco podobne do oryginalnych, ale przenoszące użytkowników do zupełnie innych stron. Warto mieć oczy szeroko otwarte i nie pozostawiać zachowań online dotychczasowym przyzwyczajeniom.

2. Unikaj impulsywnych zakupów przez media społecznościowe

Jeśli wpadł Ci w oko popularny trend na baby doll, algorytmy mediów społecznościowych dowiedzą się o tym znacznie szybciej, niż Twoja przyjaciółka. Prawdopodobnie już po pierwszym wyszukiwaniu krótkich, kolorowych sukienek na Twojej ścianie lub w stories pojawią się reklamy kolejnych sklepów, w których możesz kupić podobne ubrania na lato 2024.

Unikaj klikania w reklamy nieznanych Ci marek przynajmniej do czasu, aż nie dowiesz się o danym sklepie czegoś więcej. Możliwe, że konkretna marka będzie się pojawiać w Twoich mediach społecznościowych tak długo, aż w końcu zdecydujesz się odwiedzić ich stronę. Zanim podasz dane swojej karty kredytowej lub zapłacisz za wymarzoną sukienkę, zrób własną analizę.

3. Nie kupuj korzystając z publicznego Wi-Fi

Ochota na przejrzenie nowości zakupowych i ofert sklepów internetowych może przyjść na lotnisku, podczas podróży pociągiem czy pobytu w hotelu. W tym przypadku warto pamiętać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą przesyłanie wrażliwych danych osobowych i danych płatności przez niezabezpieczoną sieć Wi-Fi. Publiczne hotspoty oraz sieci hotelowe są zwykle słabo zabezpieczone, jednak jest sprawdzony sposób na to, aby się bronić.

Instalacja oprogramowania VPN i aktywowanie go jednym kliknięciem, na przykład podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi sprawi, że wszystkie wysyłane dane z urządzenia zostaną przesłane przez bezpieczny serwer VPN zlokalizowany w różnych miejscach na świecie. Połączenie zostanie zaszyfrowane, a szczegóły zamówień czy płatności staną się niedostępne dla osób trzecich.

4. Szukaj okazji z rozsądkiem

Nowe kolekcje mogą osiągać wysokie ceny, a jeśli jednym z trendów na lato 2024, który przypadł Ci do gustu, jest moda na warstwy, zakupy mogą w jednej chwili zmienić się w spore obciążenie dla Twojego portfela. W okresie wzmożonych zakupów i zbliżających się zmian sezonów wiele sklepów internetowych decyduje się na okresowe obniżki lub wysyłanie kodów rabatowych dla odbiorców newslettera.

Dużą popularnością cieszą się też strony, które w jednym miejscu zbierają różne kupony rabatowe. Niestety, wiele z nich po prostu nie działa lub odsyła kupującego do strony sklepu nie dając nic w zamian. Wcześniej wspomniani cyberprzestępcy, mogą wykorzystywać chęć kupujących do znalezienia dodatkowych oszczędności, przesyłając złośliwe linki lub instalując w tle oprogramowanie szpiegowskie.

Najlepszym sposobem na znajdowanie obniżek jest zapisywanie się do newsletterów sklepów online lub ulubionych marek, śledzenie ich profilów w mediach społecznościowych lub szukanie indywidualnych kodów rabatowych na kontach influencerów.

5. Koniecznie sprawdź opinie klientów

Dużą popularnością w sezonie letnim będą cieszyć się bermudy oraz przezroczyste tkaniny. W sieci nie brakuje sklepów dedykowanych konkretnym elementom garderoby, na przykład kobiecym sukienkom w groszki, które starają się podbić daną niszę prężnie rozbudowanymi kampaniami reklamowymi oraz … wysokimi cenami wskazującymi na dobrą jakość i ekskluzywność.

Ogromnym echem odbiły się problemy finansowe jednej z polskich marek, która do dzisiaj nie oddała klientkom pieniędzy za zwrócone ubrania, a także przestała wysyłać zamówione i opłacone produkty. Chociaż o problemach marki było głośno od dawna, klientki przez wiele kolejnych miesięcy dokonywały tam zakupów. Wystarczyłby mały research i przeczytanie najnowszych opinii o marce, aby uchronić się od nieudanych transakcji.

6. Podawaj minimum informacji

Jeśli jesteś na etapie finalizowania zamówienia, ważnym krokiem jest podanie danych do wysyłki oraz danych kontaktowych. Nie ma powodu, dla którego konieczne byłoby podawanie dodatkowych informacji, takich jak numer dowodu czy PESEL.

W jakim celu sprzedawca internetowy miałby znać Twoją datę urodzenia, drugie imię lub jakiekolwiek inne dane osobowe poza metodą płatności i danymi kontaktowymi? Jeśli mimo to nie jest możliwe zakończenie zamówienia bez podawania tych danych, masz dwie opcje – pozostawić swój koszyk lub podać błędne dane, których prawdopodobnie nikt i tak nie sprawdzi.

Oczywiście nie każdy sklep online, który prosi o podanie dodatkowych danych, robi to ze złej woli. Mimo to przesłanie takich informacji spowoduje zapisanie ich w bazach, a te z kolei mogą stać się łatwym celem dla hakerów. Im więcej cyberprzestępcy wiedzą o użytkownikach, tym łatwiej jest ukraść im ich tożsamość, dlatego na każdym etapie zakupów online, należy dbać o swoją prywatność.

7. Korzystaj z bezpiecznych metod płatności

Najczęściej wykorzystywane metody płatności online w Polsce to płatności kartą bankową, tradycyjne przelewy bankowe lub BLIK. Nie brakuje klientów, którzy szczególnie przy większych zakupach wybierają opcję płatności przy odbiorze.

Płacenie kartą kredytową, mimo że wymaga wpisania jej danych w formularzu, ma ogromną zaletę, jaką jest chargeback. W przypadku nieudanych zakupów, braku uzyskania zwrotu za odesłany towar lub przesłanie produktu niezgodnego z opisem (przykładów może być jednak więcej), kupujący ma prawo skontaktować się z bankiem i odzyskać swoje pieniądze. Procedura nie jest długa, a banki zwykle przychylają się do wniosków swoich klientów.

Inną metodą płatności, która wymaga podawania minimum informacji, jest BLIK. Wygenerowanie 6-cyfrowego kodu trwa kilka sekund i jest jedną z najszybszych i najbezpieczniejszych opcji na płacenie za zakupy online.

Bezpieczne i przyjemne zakupy online

Podczas poszukiwania najlepszych ubrań i dodatków, które wpisują się w tegoroczne, letnie trendy, warto pamiętać o równoczesnym zachowaniu ostrożności podczas zakupów online. Bezpieczeństwo danych osobowych i finansowych pozostaje priorytetem, nawet kosztem utraty szansy na obniżkę lub zakup wymarzonej marynarki oversize.

Unikanie impulsywnych zakupów, do których namawiają media społecznościowe oraz korzystanie z zaufanych platform zakupowych może pomóc w uniknięciu pułapek zastawionych przez cyberprzestępców.

Najważniejsza niech pozostanie Twoja prywatność – ogranicz udostępnianie swoich danych tylko do niezbędnego minimum. Minimalizuj ryzyko nieautoryzowanych transakcji i korzystaj z doświadczeń innych klientów, aby uniknąć pułapek i nieuczciwych sprzedających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here