Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny — najważniejsze różnice

0
485

Wbrew pozorom pożyczka hipoteczna nie jest wcale tym samym, co kredyt hipoteczny. W artykule omówimy specyfikę obu produktów. Wskażemy także najważniejsze różnice między nimi.

Choć zgodnie z prawnymi definicjami kredyt nie jest wcale tym samym co pożyczka, obu określeń często używa się zamiennie. W przypadku produktów hipotecznych różnice między nimi są jednak wyjątkowo znacząco, a kredyt hipoteczny jest zupełnie innym produktem niż pożyczka hipoteczna.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt celowy przeznaczony na sfinansowanie konkretnego celu. Może być to np.:

  • zakup mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym,
  • budowa domu,
  • remont nieruchomości,
  • zakup działki budowlanej.

Maksymalne kwoty kredytów hipotecznych zależą przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskującego i mogą wynosić nawet kilka milionów złotych. Spłata kredytu hipotecznego odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 35 lat. Nieodzownym elementem pozytywnej decyzji kredytowej jest konieczność wniesienia wkładu własnego. Jego wskazana prawem minimalna wartość to 20% wartości nieruchomości (niektóre banki wymagają jedynie 10% wkładu i dodatkowego wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego).

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka pod zastaw nieruchomości. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego środki z pożyczki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest należąca do pożyczkobiorcy nieruchomość. Może być to np. mieszkanie, dom, działka, biuro czy lokal komercyjny. Co ważne — aby mogła stać się zabezpieczeniem spłaty, nieruchomość powinna spełniać warunki wskazane przez pożyczkodawcę. Z reguły dotyczą one nie tylko rodzaju, ale także wartości czy lokalizacji. W zależności od parametrów konkretnego produktu okres spłaty pożyczki pod zastaw nieruchomości może wynosić od kilku do kilkudziesięciu lat.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny — czym się różnią?

Najważniejsze różnice pomiędzy kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną skupiają się przede wszystkim na:

  • celu finansowania. Pieniądze z kredytu hipotecznego możesz przeznaczyć wyłącznie na konkrety cel, środki z pożyczki — na dowolny;
  • dostępnej kwocie. W przypadku kredytów hipotecznych górną granicę dostępnych środków warunkuje z reguły zdolność kredytowa wnioskującego. Jeśli jest wysoka, kwota finansowania może wynieść nawet kilka czy kilkanaście milionów zł. W przypadku pożyczki hipotecznej wartość dostępnych dla pożyczkobiorcy środków definiuje przede wszystkim wartość zabezpieczenia. Większość instytucji finansowych nie wypłaci bowiem więcej niż 50-70% rynkowej wartości nieruchomości;
  • kwestiach związanych z wniesieniem wkładu własnego. W przypadku kredytu hipotecznego wniesienie wkładu własnego jest niezbędne. W przypadku pożyczki hipotecznej — nie;
  • kwestiach związanych z zabezpieczeniem spłaty. Zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest hipoteka na nieruchomości już posiadanej przez pożyczkobiorcę, zabezpieczeniem kredytu hipotecznego — hipoteka na tej finansowanej kredytem.

Kredyt hipoteczny czy pożyczka hipoteczna?

Biorąc pod uwagę fakt, że specyfika obu produktów jest odmienna, to, który z nich warto wybrać, zależy przede wszystkim od potrzeb pożyczkobiorcy, a co za tym idzie – od celu finansowania. Jeśli chcesz sfinansować zakup nieruchomości, najlepszym wyborem będzie z pewnością niedrogi kredyt hipoteczny. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na realizację marzeń i planów, strzałem w dziesiątkę okaże się szyta na miarę pożyczka hipoteczna.

Źródło:
1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/7251,kredyty-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna-czy-kredyt-hipoteczny—oto-jest-pytanie,1,1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here