Kamienie ozdobne do ogrodu

Kamienie ozdobne to produkty kupowane coraz częściej przez właścicieli domów i działek. Wykorzystuje się je między innymi do aranżacji skalniaków, a także jako ozdoby samodzielne, które będą stały w kącie Twojego ogrodu lub podwórka. Poniżej dokonujemy przeglądu najchętniej wybieranych kamieni ozdobnych do ogrodu oraz wskazujemy na najważniejsze cechy dostępnych produktów, na podstawie których warto dokonywać zakupu.

Naturalny kamień dekoracyjny – i jego rola w Twoim ogrodzie 

Kamienie dekoracyjne pełnią ważne funkcje w Twoim ogrodzie. Podobnie jak wszystkie minerały, mają one wpływ na warunki biochemiczne gleby, w tym na jej poziomie pH. Każdy kamień wpływa na miejsce, w którym się znajdzie, a także na zlokalizowane w pobliżu rośliny. Spływająca po powierzchni kamieni woda opadowa wypłukuje z niego różne minerały. Trafiając do gleby, zmienia jej skład oraz użyteczność. Dlatego wiele osób wykorzystuje kamienie dekoracyjne do aranżowania skalniaków, pragnąc w ten sposób zwiększyć podaż mikroskładników w glebie. 

Ponadto, kamienie dekoracyjne pełnią funkcje ozdobne. Mogą zostać wykorzystane do tworzenia mniej lub bardziej skomplikowanych konstrukcji bądź kompozycji ogrodowych. Niektórzy tworzą specyficzne nagromadzenia kamieni, pomiędzy którymi przebiegają wąskie ścieżki. 

Kamienie ozdobne do ogrodu – krok po kroku 

Jak stosować kamienie ozdobne do ogrodu? Pierwszym krokiem powinno być dokładne przygotowanie samego terenu i podłoża, na którym kamienie zostaną ustawione. Warto rozpocząć od projektu, lub chociaż ogólnego zarysu swoich planów. Niektórzy stosują specjalne agrowłókniny, pomocne w aranżowaniu skalniaków oraz ich zabezpieczaniu przed rozwojem chwastów. 

Przed położeniem kamieni ozdobnych zaleca się montaż specjalnych obrzeży. Są one wykorzystywane zwłaszcza, gdy mowa o dużej ilości drobnych kamyczków lub żwirków. Jeśli zależy Ci, by nie wydostały się poza wyznaczoną granicę, na przykład nie zaśmiecały Twojego trawnika, wówczas obrzeża mogą okazać się niezastąpione. Ponadto, obrzeża pełnią również funkcje ozdobne, pomagają w wyrównaniu powierzchni oraz nadaniu jej bardziej harmonijnej struktury. 

Jaki kamień ozdobny do ogrodu wybrać? 

Najpopularniejsze kamienie ozdobne do ogrodu to te w kolorze białym. Skały takie pozwalają uzyskać niezwykły efekt aranżacyjny. Pasują do ogrodów urządzonych w różnym stylu oraz wyposażonych w rozmaite ozdoby. Kamienie białe kojarzą się z luksusem, bogactwem i stylem. Ponadto, świetnie nadają się do tworzenia kolorystycznych kontrastów. 

Popularne są również kamienie w odcieniach szarym oraz mieszanki kamieni różnych barw. Nadają się świetnie do wyścielania podłoża oraz różnych fragmentów działki. W ostatnim czasie popularnością cieszą się również kamienie w odcieniach zieleni, dobrze korespondujące z ogrodowym krajobrazem. Obok nich, warto także wskazać na bardziej awangardowe mieszanki barw, w których znaleźć się mogą kamienie o wszelkich odcieniach. 

Nie sam kolor ma znaczenie – liczy się również rozmiar interesujących Cię kamieni. Do wyboru masz drobne żwirki o przekroju zaledwie kilku milimetrów, większych rozmiarów mieszanki skał i kruszców, a także pojedyncze, dużych rozmiarów skały i głazy, które możesz potraktować jako ozdoby samodzielne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here