przypodłogowe płytki do przedpokoju

Płytki przypodłogowe to rodzaj ozdobnego cokołu, który obecnie nie jest najczęściej stosowany w naszych domach. Znacznie bardziej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie listwy przypodłogowej, która maskuje szparę między podłogą a ścianą. Jednak czasem warto znać alternatywę, dlatego zobaczmy, czy w ogóle warto, a jeśli tak to kiedy sięgnąć po płytki przypodłogowe.

Kiedy płytki przypodłogowe mogą być dobrym pomysłem?

Oczywiście niezależnie od tego, czy decydujemy się na cokół z płytek, czy raczej na założenie listwy przypodłogowej, zawsze pierwszą funkcją obu tych rozwiązań będzie przesłonięcie łączenia na granicy podłoga – ściana. Zazwyczaj łączenie to nie jest estetyczne, czasem bardziej nawet przypomina szparę niż połączenie dwóch elementów. Z całą pewnością będzie więc estetyczniejszym rozwiązaniem, jeśli zostanie ona przesłonięta. Jednak nie tylko taka drobnostka może nas skłonić do sięgnięcia po płytki przypodłogowe.

Warto zdecydować się na nie w szczególności wtedy, gdy spodziewamy się, że w innym przypadku ściana może zostać zabrudzona lub zniszczona tuż nad powierzchnią podłogi albo nieco wyżej. Zwyczajne listwy są bardzo niskie, co może być zbyt małą osłoną dla ścian, dlatego założenie cokołu wydaje się w takiej sytuacji znacznie bardziej uzasadnione.

Specyficzny klimat pomieszczenia

Płytki przypodłogowe w domu nadają pomieszczeniom specyficznego klimatu i charakteru. Dlatego należy ostrożnie dobierać je do całego wystroju, by idealnie z nim współgrały i podkreślały jego największe walory. Warto uwzględnić, że płytki tego typu, zwłaszcza jeśli imitują kamień, mają chłodny wyraz i taki też z ich pomocą uzyskamy w pomieszczeniu.

Do jakich pomieszczeń warto zatem wykorzystać płytki przypodłogowe? Naszym zdaniem przede wszystkim w takich miejscach jak kuchnia i przedpokój, które są szczególnie narażone na zabrudzenia i uszkodzenia. Do nich też w szczególności pasują chłodniejsze tony płytek imitujących kamień.

Jednak nie tylko ten rodzaj płytek przypodłogowych można wykorzystać do stylizacji. Kolejnym rodzajem cokołu, który może nadać ciekawego klimatu mieszkaniu, jest ozdobna podwyższona płytka, którą zastosujemy w salonie lub sypialni. Wybierając ją w takim kolorze jak ściana lub podłoga, w zależności od oczekiwanego efektu, możemy uzyskać ciekawe przejście pomiędzy tymi dwiema powierzchniami. Dobrze dopasowany cokół doda wręcz królewskiego charakteru pomieszczeniu i może ocieplić wnętrze, zwłaszcza jeśli imituje drewno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here